Startlijst

-AG2R La Mondiale –
Frank, Mathias
Latour, Pierre
Gallopin, Tony
Domont, Axel
Bardet, Romain
Dillier, Silvan
Vuillermoz, Alexis
Naesen, Oliver
-Astana Pro Team –
Cort, Magnus
Fraile, Omar
Fuglsang , Jakob
Hansen, Jesper
Sanchez , Luis Leon
Valgren, Michael
Gruzdev, Dmitriy
Kangert, Tanel
-Bahrein – Merida –
Colbrelli, Sonny
Haussler, Heinrich
Izagirre , Gorka
Izagirre , Ion
Koren, Kristijan
Nibali, Vincenzo
Pellizotti, Franco
Pozzovivo, Domenico
-BMC Racing Team –
Avermaet, Van, Greg
Bevin, Patrick
Caruso, Damiano
Garderen, van, Tejay
Gerrans, Simon
Küng, Stefan
Porte, Richie
Schär, Michael
-BORA-hansgrohe –
Bodnar, Maciej
Burghardt, Marcus
Majka, Rafal
Mühlberger, Gregor
Oss, Daniel
Poljanski, Pawel
Pöstlberger, Lukas
Sagan, Peter
-Cofidis –
Edet, Nicolas
Herrada, Jesús
Claeys, Dimitri
Laporte, Christophe
Navarro, Daniel
Perez, Anthony
Simon, Julien
Turgis, Anthony
-Direct Énergie –
Calmejane, Lilian
Chavanel, Sylvain
Baudet, Thomas
Taaramäe, Rein
Cousin, Jérome
Gaudin, Damien
Grellier, Fabien
Sicard, Romain
-Groupama-FDJ –
Démare, Arnaud
Gaudu, David
Guarnieri, Jacopo
Le Gac, Olivier
Ludvigsson, Tobias
Molard, Rudy
Sinkeldam, Ramon
Vichot, Arthur
-Lotto Soudal –
Benoot, Tiesj
De Buyst, Jasper
De Gendt, Thomas
Greipel, André
Keukeleire, Jens
Marczynski, Tomasz
Sieberg, Marcel
Vanendert, Jelle
-Mitchelton-Scott –
Impey, Daryl
Nieve, Mikel
Yates, Adam
Hayman, Mathew
Durbridge, Luke
Howson, Damien
Hepburn, Michael
Bauer, Jack
-Movistar Team –
Amador, Andrey
Bennati, Daniele
Erviti, Imanol
Landa, Mikel
Quintana, Nairo
Rojas, José Joaquin
Soler, Marc
Valverde, Alejandro
-Quick-Step Floors –
Alaphilippe , Julian
Gaviria, Fernando
Gilbert, Philippe
Jungels, Bob
Lampaert, Yves
Richeze, Maximiliano
Terpstra, Niki
Declercq, Tim
-Team Dimension Data –
Boasson Hagen, Edvald
Cavendish, Mark
Janse van Rensburg, Reinardt
Pauwels, Serge
Renshaw, Mark
Vermote, Julien
Slagter, Tom-Jelte
Thomson, Jay
-Team EF Education First –
Scully, Tom
Phinney, Taylor
Rolland, Pierre
Uran, Rigoberto
Vanmarcke, Sep
Clarke, Simon
Craddock, Lawson
Martinez, Daniel
-Team Fortuneo-Samsic –
Barguil, Warren
Bouet, Maxime
Hardy, Romain
Gesbert, Elie
Ledanois, Kevin
Moinard, Amaël
Pichon, Laurent
Vachon, Florian
-Team Katjoesja Alpecin –
Kittel, Marcel
Martin, Tony
Politt, Nils
Zabel, Rick
Zakarin, Ilnur
Boswell, Ian
Kišerlovski, Robert
Kochetkov, Pavel
-Team LottoNL-Jumbo –
Roglic, Primoz
Roosen, Timo
Martens, Paul
Kruijswijk, Steven
Grondahl Jansen, Amund
Gesink, Robert
Groenewegen, Dylan
Tolhoek, Antwan
-Team Sky –
Bernal, Egan
Castroviejo, Jonathan
Froome, Chris
Kwiatkowski, Michal
Moscon, Gianni
Poels, Wout
Rowe, Luke
Geraint, Thomas
-Team Sunweb –
Andersen, Søren Kragh
Arndt, Nikias
Ten Dam, Laurens
Dumoulin, Tom
Geschke, Simon
Haga, Chad
Matthews, Michael
Theuns, Edward
-Trek-Segafredo –
Degenkolb , John
Mollema , Bauke
De Kort, Koen
Grmay, Tsgabu
Stuyven, Jasper
Bernard, Julien
Gogl, Michael
Skujins, Toms
-UAE Team Emirates –
Atapuma, Darwin
Troia, Oliviero
Marcato, Marco
Kristoff, Alexander
Martin, Daniel
Sutherland , Rory
Durasek, Kristijan
Ferrari, Roberto
-Wanty-Groupe Gobert –
Degand, Thomas
Dupont, Timothy
Van Keirsbulck, Guillaume
Martin, Guillaume
Minnaard, Marco
Offredo, Yoann
Pasqualon, Andrea
Smith, Dion